UNLU MAMÜLLER TUZU

Bisküvinin Tanımı
Bisküvi sözcüğü kelime olarak Latince iki kere pişirilmiş anlamına gelen "biscocotus" sözcüğünden türetilmiştir.Bisküvi , Türk Standartları Enstitüsü'nün yayınladığı 2823 no'lu standarda göre , unun içine kabarmayı sağlayıcı maddeler, şeker , tuz , yağ ve gıda maddeleri ile ilgili tüzükte izin verilen diğer maddelerden bir veya birkaçı katıldıktan sonra su ile yoğrularak tekniğine uygun bir biçimde işlenmesi , şekil verilmesi ve pişirilmesi sonucunda elde edilen bir unlu mamuldür. Bisküvi Sanayii , Birleşmiş Milletler yayını olan "Bütün Ekonomik Faaliyetlerin Uluslar arası Standart Sanayii Tasnifi ve İndeksleri" nde 311/7 numarada yer almıştır. Bu sanayiye dahil fabrikalarda sade , kremalı bisküvi , bazılarında kremalı gofret , çubuk kraker çeşitleri üretilmektedir. Bu sanayiinin üretmiş olduğu ürünler 19.05 gümrük tarife numarası adı altında toplanmakta ve belirli oranlarda kakao katılmış veya katılmamış pastalar, bisküviler, kekler ve diğer fırın mamullerini (19.08.23 hariç) kapsamaktadır. Bisküvi adı altında toplanan ürünlerin çok çeşitli olmakla birlikte, içlerindeki tuz ve şeker durumlarına göre çeşitlere, sade ve katkılı oluşlarına göre de tiplere ayrılmaktadır. Buna göre bisküvi şekerli, tuzlu (kraker), kremalı, kepekli (diyet), vitamin ve mineral katkılı, kaplamalı (marshmallow-çikolatalı) vb. gruplara ayrılmaktadır. Bunların da kendi aralarında muhtelif şekil ve tipte olanları mevcuttur. Ayrıca teknolojik açıdan bisküviye benzemese de, bisküvi fabrikaları tarafından oldukça fazla üretilen gofretler de bu sistematiğe dahil edilmiştir.

Türkiye'de Bisküvi Üretiminin Gelişimi
Ülkemizde bisküvi üretimine 1924 yıllarında başlanmıştır. Bu yıllarda küçük imalathanelerde el zımbası ile şekil verilen bisküviler gözlü el fırınlarında pişirilmiştir. Daha sonra Avrupa'dan küçük bir otomatik şekil verici ve tavaya dizici makine getirilmiş ve 1932 yılında imalathane sayısı (İstanbul'da) 4'e yükselmiştir. 1936 yılında otomatik zincirli fırın ithal edilerek biraz ilerleme kaydedilmiştir. 1956 yılında da İngiltere'den bantlı tünel sistemi getirilmiştir. Bugün sektörde birçok fabrika modern teknolojiyi kullanmaktadır.

Türkiye'de Bisküvi Üretimi
Bisküvi Sanayii , Un ve Unlu Mamuller Sanayii'nin önemli alt sektörlerinden birisidir. Ülkemizde şu anda bisküvi üretimi yapmakta olan 34 adet büyük ve orta büyüklükte ve ayrıca yöresel bazda imalat yapan kuruluşlar bulunmaktadır. Bu fabrikaların yurdumuzdaki dağılımları ise buğday un fabrikalarının bölgesel dağılımları ile büyük paralellikler içerisindedir. Toplam 34 adet bisküvi fabrikasının 22 tanesi İç Anadolu'da, 2 tanesi de Marmara bölgesindedir.

Bisküvi ve Tuz
Bisküvi, unun içine kabarmayı sağlayıcı maddeler, şeker, tuz, yağ ve gıda maddeleri ile ilgili tüzükte izin verilen diğer maddelerden bir veya birkaçı katıldıktan sonra su ile yoğrularak tekniğine uygun bir biçimde işlenmesi, şekil verilmesi ve pişirilmesi sonucunda elde edilen bir unlu mamuldür. Farklı şekiller ve lezzetlerle satışa sunulur.